Падерн, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падерн

Знаме
Амблем на Падерн
Амблем
Location of Paderne.
Location of Paderne.
Автономна покраинаГалиција
ПровинцијаПровинцијата Ла Коруња
КомаркаБетанзос
ОпштинаПадерн
Управа
 • AlcaldeCésar Longo Queijo (PSOE)
Површина
 • Вкупна38,3 км2 (148 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно2.735
 • Густина71,41/км2 (18,500/ми2)
Мреж. местоwww.concellodepaderne.com/

Падерн е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 38.3 km² , и население од 2,735 жители (2004) и густина на население од 71.41 km².