Разлика помеѓу преработките на „Халил Рифат-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: Османлиска Империја → Османлиско Царство (3), Османлиската Империја → Османлиското Царство (2)
с (Стилска исправка, replaced: ) бил → ) — , Константинопол → Цариград (3))
с (Јазична исправка, replaced: Османлиска Империја → Османлиско Царство (3), Османлиската Империја → Османлиското Царство (2))
{{Инфокутија Функционер|honorific-prefix=|office4=Гувернер на [[Битолски Вилает|Битолскиот Вилает]]|spouse=|party=|death_place=[[Цариград]], [[Цариградски Вилает]], [[ОсманлискаОсманлиско ИмперијаЦарство]]|death_date=9 ноември 1901|birth_place=[[Сер]], [[Румелиски Пашалак]], [[ОсманлискаОсманлиско ИмперијаЦарство]]|birth_date=1820|successor5=[[Мехмед Саид-паша]]|predecessor5=[[Ќамил-паша]]|term_end5=9 ноември 1901|term_start5=7 ноември 1895|monarch5=[[Абдул Хамид II]]|office5=[[Голем везир|Голем везир на ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]]|term_end4=1893|term_start4=1891|successor3=[[Абдурахман Нуредин-паша]]|name=Халил Рифат|term_start1=1882|honorific-suffix=[[Паша]]|image=Halil rifat foto.jpg|imagesize=|nationality=[[ОсманлискаОсманлиско ИмперијаЦарство|Османлија]]|caption=|office1=[[Мутасариф]] на [[Видин]]|term_end1=1886|predecessor3=Нафиз-паша|office2=Гувернер на [[Сиваски Вилает|Сиваскиот Вилает]]|term_start2=1886|term_end2=1889|office3=Гувернер на [[Ајдински Вилает|Ајдинскиот Вилает]]|term_start3=1889|term_end3=1891|religion=[[Ислам]]}} '''Халил Рифат-паша''' ([[Турски јазик|современ турски]]: ''Halil Rıfat Paşa''; 1820 година <ref group="Notes">Според посмртницата во „The Times“, тој бил роден околу 1807 година. Така тој бил имал речиси 95 години до неговата смрт. Други извори ја посочуваат годината 1820.</ref> 9 ноември 1901 година) — [[Отоманско Царство|отомански]] државник и [[Список на големи везири на Отоманското Царство|Голем везир]] шест години помеѓу 1895 година до неговата смрт во 1901 година, за време на владеењето на [[Абдул Хамид II]].
 
== Образование ==
{{Почетна кутија}}
{{S-off}}
{{succession box|title=[[Голем везир|Голем везир на ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]]|before=[[Ќамил-паша]]|after=[[Мехмед Саид-паша]]|years=7 ноември 1895 – 9 ноември 1901}}
{{s-end}}
{{Големи везири на Отоманското Царство}}

Прегледник