Комити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Комити (бугарски, српски: Комити, романски: Comitagiu, грчки: Κομιτατζής, plural: Κομιτατζήδες, турски: Komitacı, албански: Komit) или членови на Комитетот се учесниците на бунтовничките банди (чети) кои оперирале на Балканот особено при крајот на Отоманската Империја. Тие се бореле за ослободување од турската управа, а најпознати биле комитите кои биле дел од ВМРО (Автономистичка).

Комитите како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Никола Ј. Вапцаров, Песни. Скопје: Македонска книга, Мисла и Култура, 1988, стр. 78.