Санта Комба, Галиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Комба
Santa Comba
Општина
Положбата на Санта Комба
Положбата на Санта Комба
Санта Комба Santa Comba is located in Шпанија
Санта Комба Santa Comba
Санта Комба
Santa Comba
Локација во Шпанија
Координати: 42°34′0″N 5°9′0″W / 42.56667° СГШ; 5.15000° ЗГД / 42.56667; -5.15000Координати: 42°34′0″N 5°9′0″W / 42.56667° СГШ; 5.15000° ЗГД / 42.56667; -5.15000
Country Шпанија
Автономна покраина Галиција (Шпанија)
ПровинцијаПровинцијата Ла Коруња
ComarcaXallas
Управа
 • AlcaldeMiguel Pérez Fernández (PX SANTA COMBA)
Површина
 • Вкупна203,70 км2 (7,860 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (2009)
 • Вкупно10.487
 • Густина0.51/км2 (1.3/ми2)
ДемонимCombés, xalleiro
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postal code15841
Dialing code981
Official language(s)Galician
Мреж. местоМатична страница

Санта Комба е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 203.70 km² , и население од 10,487 жители (2004) и густина на население од 51.5 km².