Карбаљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карбало)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карбаљо
Carballo
Општина
Грб на Карбаљо
Грб
Местоположба на Карбаљо
Местоположба на Карбаљо
Карбаљо is located in Шпанија
Карбаљо
Карбаљо
Местоположба во рамките на Шпанија
Координати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° N; 8.68333° W / 43.21667; -8.68333Координати: 43°13′0″N 8°41′0″W / 43.21667° N; 8.68333° W / 43.21667; -8.68333
Земја Шпанија
Автономна заедница Галиција (Шпанија)
ПокраинаЛа Коруња
ОкругБергантињос
Управа
 • АлкалдеЕвенсио Фереро Родригес (БНГ)
Површина
 • Вкупна186,09 км2 (7,185 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2008)
 • Вкупно30.653
 • Густина1,6/км2 (4,3/ми2)
ДемонимКарбаљес, карбаљеса
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски бр.15100
Повикувачки бр.981
Мреж. местоМатична страница

Карбаљо (шпан. Carballo) — општина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 186.09 km2, население од 30,653 жители (2004) и густина од 164.7 km2.