IC 1805

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
IC 1805


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 35 m 51,8 s
Деклинација +27° 55' 57""
Податоци од набљудување
Вид на објект дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Алтернативни ознаки NGC 4559C, HII in N 4559

IC 1805 е дел од галаксија во соѕвездието Береникина Коса, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1805 се споменува и како NGC 4559C, HII in N 4559.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1805 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 35 m 51,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 55' 57"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1805 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]