Фрадес, Галиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрадес
Frades
Амблем на Фрадес Frades
Амблем
Прекар(и): Фрадес
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Површина
 • Вкупна81,61 km2 (3,151 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно2.920
 • Густина35,78/km2 (9,270/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Фрадес е општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција.

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 43°02′24″N 8°16′38″W / 43.04000001°СГШ 8.27722223222°ЗГД / 43.04000001; -8.27722223222