Тразо, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тразо
Амблем на Тразо
Амблем
Прекар(и): Тразо
Локација на Тразо во Галиција
Локација на Тразо во Галиција
Површина
 • Вкупна 101,82 км2 (3,931.2.921.782.792 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 3.652 (INE)
 • Густина 35,87/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Тразо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 101.82 km², и население од 3,652 жители (2004).