Тоуро, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тоуро
Амблем на Тоуро
Амблем
Прекар(и): Тоуро
Локација на Тоуро во Галиција
Локација на Тоуро во Галиција
Управа
 • Alcalde (Mayor) Ignacio Codesido Barreiro
Површина
 • Вкупна 115,1 км2 (444.40.358.448.236 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 4.634(INE)
 • Густина 44/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Тоуро е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 115.1 km², и население од 4,634 жители (2004).