Разлика помеѓу преработките на „Пајонија (општина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (fixing dead links)
с
| портал = [http://www.municipalityofpaionia.gr/ municipalityofpaionia.gr]
}}
'''Пајонија''' ({{lang-el|Δήμος Παιονίας}}, ''Димос Пеонијас'') — [[општина]] во [[Централна Македонија (Грција)|централниот дел]] [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е градот [[Гуменџе]]. Населените места традиционално се сметаат за [[Кукуш (округ)|кукушки]] или [[Постол (општина)#Општинска единица Пазар|ениџевардарски]] (пазарски). Општината е наречена по некогашната [[Горна Македонија|горномакедонска]] област [[Пајонија]], согласно грчката политика на присвојвуањеприсвојување на [[Античка Македонија|древната историја на Македонија]].
 
== Селища ==

Прегледник