Сантисо, Ла Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сантисо
Амблем на Сантисо
Амблем
Прекар(и): Сантисо
Локација на Сантисово Галиција
Локација на Сантисово Галиција
Површина
 • Вкупна 67,45 km2 (2,604 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 2.212 (INE)
 • Густина 32,79/km2 (8,490/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Сантисо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 67.45 km² , и население од 2,212 жители (2004) и густина на население од 32.79 km².