Ријаншо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рианксо, Ла Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ријаншо
Амблем на Ријаншо
Амблем
Положбата на Ријаншо во Галиција
Положбата на Ријаншо во Галиција
Парохии?
Население (2008)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Ријаншо (галициски: Rianxo) или Ријанхо (шпански: Rianjo) — општина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 58,79 жит./км2, население од 11,000 жители (2004) и густина од 200,19 жит./км2.