Порто до Сон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Порто до Сон, Ла Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Порто до Сон
Амблем на Порто до Сон
Амблем
Прекар(и): о Сон
Положбата на Порто до Сон во Галиција
Положбата на Порто до Сон во Галиција
Површина
 • Вкупна95,18 км2 (3,675 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно10.039 (INE)
 • Густина105,47/км2 (27,320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.portodoson.gal/

Порто до Сон е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 95.18 km² , и население од 10,039 жители (2004) и густина на население од 105.47 km².