Понтедуем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понтедуме
Знаме на Понтедуме
Знаме
Амблем на Понтедуме
Амблем
Прекар(и): Pontedeume
Положбата на Абегондо во Галиција
Положбата на Абегондо во Галиција
Површина
 • Вкупна29,26 км2 (1,130 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно8.694(INE)

Понтедуме е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 29.26 km² , и население од 8,694 жители (2004).