Неда (Галиција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неда
Амблем на Неда
Амблем
Прекар(и): Neda
Location of Neda within Galicia
Location of Neda within Galicia
Површина
 • Вкупна23,89 km2 (922 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно5.804
 • Густина242,95/km2 (62,920/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Неда е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 23.89 km², и население од 5,804 жители (2004) и густина на население од 242.95 km2.