Муксија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Муксија, Ла Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муксија
Амблем на Муксија
Амблем
Прекар(и): Муксија
Location of Muxía within Galicia
Location of Muxía within Galicia
Население (2004)
 • Вкупно5.899
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Муксија е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 32.85 km², и население од 5,899 жители (2004).