Моече

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Моече, Ла Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Моече
Амблем на Моече
Амблем
Прекар(и): Moeche
Location of Moeche within Galicia
Location of Moeche within Galicia
Површина
 • Вкупна49 км2 (19 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно1.461(INE)
 • Густина29,82/км2 (7,720/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Моече е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 49 km², и население од 211,000 жители (2005) и густина на население од 29.82 km2.