Мазарикос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мазарикос
Mazaricos
Амблем на Мазарикос Mazaricos
Амблем
Прекар(и): Мазарикос
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Површина
 • Вкупна 188,30 km2 (7,270 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 5.639
 • Густина 29,95/km2 (7,760/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Мазарикос е општина во Шпанија во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција.

Поврзано[уреди | уреди извор]