Карал, А Коруња

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Карал, Ла Коруња)
Прејди на: содржини, барај
Карал
Concello de Carral

Грб
Situation of Carral within Galicia
Parroquias
Управа
 • Alcalde (Mayor)
Население (2005)
 • Вкупно (INE) жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Карал е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција. Има површина од 48 km2, и население од 5,453 жители (2004) и густина на население од 113.6 km2.