Камарињас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Камаринас)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камаринас
Concello de Camariñas
Амблем на Камаринас Concello de Camariñas
Амблем
Situation of Camariñas within Galicia
Situation of Camariñas within Galicia
Parroquias?
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Камаринас е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 51.8 km2, и население од 6,502 жители (2004) и густина на население од 125.52 /km2. .