Зас

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зас, Ла Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зас
Zas
Знаме на ЗасZas
Знаме
Амблем на ЗасZas
Амблем
Локација на Зас во Галиција
Локација на Зас во Галиција
Држава Шпанија Шпанија
Автономна заедница Галиција
Покраина А Коруња
Површина
 • Вкупна 133,68 км2 (5,161.4.136.553.954 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно 5.867 (INE)
 • Густина 43,89/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Зас (галициски: Zas е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата А Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 133.68 km², и население од 5,867 жители (2004).