Арсуа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Арзуа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арсуа
Concello de Arzúa
Амблем на Арсуа Concello de Arzúa
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно6.632 (INE)
 • Густина42,54/км2 (11,020/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоConcello de Arzúa

Арсуаопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 155.89жит./км2, население од 6,632 жители (2004) и густина од 42.54жит./км2.