Арес (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Арес, А Коруња)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арес
Ares
Амблем на Арес Ares
Амблем
Situation of Ares within Galicia
Situation of Ares within Galicia
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Управа
 • Alcalde (Mayor)? (?)
Површина
 • Вкупна18,51 км2 (715 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно(INE)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodeares.gal/

Арес (галициски: Ares) — општина во Шпанија во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција. Има површина од 18.51 км2 (7.15 mi²), и население од 5,265 жители (2004) и густина на население од 284.44 км2 (736.36 /mi²).