Разлика помеѓу преработките на „Арабаџи Али-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Последни денови и смрт: Исправка на име, replaced: Гелиболу → Галиполе
с (→‎Наводи: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Authority control}} → {{Нормативна контрола}})
с (→‎Последни денови и смрт: Исправка на име, replaced: Гелиболу → Галиполе)
 
 
==Последни денови и смрт==
Али-паша бил прогонет во [[ГелиболуГалиполе]] (пристаниште на [[Дарданели]]те, денес [[Турција]]) а подоцна на островот [[Родос]] (денес [[Грција]]). Сепак, кога пристигнале гласини до султанот во [[Истанбул]] дека тој имал планови да се врати (или бунтува), бил погубен на Родос во 1693 година.
 
==Поврзано==

Прегледник