Разлика помеѓу преработките на „Арабаџи Али-паша“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Како голем везир: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Како голем везир: Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка)
 
== Како голем везир ==
Од Али-паша се очекувало да ја командува војската како неговиот претходник и ментор Ќопрулу Фазил Мустафа-паша. Сепак, Али-паша посакувал да остане во главниот град, што пак придонело за бројните порази на отоманската војска. Неговата незаинтересираност за воените походи и жестоките методи (вклучувајќи смртни казни) кон неговите можни противници предизвикало тој да ја загуби подршкатаподдршката кај султанот. Па така тој бил разрешен од одолжноста на 21 март 1692 година.
 
==Последни денови и смрт==

Прегледник