Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 73 бајти ,  пред 8 месеци
ситна поправка
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари]], 2 → јануари 2, декември, 2 → декември [[2 (2))
(ситна поправка)
| gross = $306.776.732<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm |title=Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office |publisher=Box Office Mojo |accessdate=July 18, 2010}}</ref>
}}
'''Чикаго„Чикаго“''' ({{lang-en|Chicago}}) е— американски [[филм]] (од жанрот [[мјузикл]]) од [[2002]] година, издаденво од[[режија]] издавачкатана куќа[[Роб Маршал]], а произведен од „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]] [[2002]], во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]] [[2003]]. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата[[сценарио]]то заго филмнапишал е[[Бил напишанаКондон]]. одГлавните улоги ги играат: [[БилКетрин КондонЗета-Џонс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]]. Филмот Чикаго има освоено шест „[[Оскар|Оскари]]“ во 2003 година, вклучувајќи и оскар„Оскар“ за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата за најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968) година.
 
Дејствието на Чикаго се врти околу Велма Кели и Рокси Харт, двете осудени за убиство кои чекаат смртна казна во [[Чикаго]] од 1920-тите. Велма, која професионално игра во водвиљ, и Рокси, домаќинка со аспирации да биде ѕвезда, се борат за слава која ќе ги држи подалеку од гилотината. Во филмот глумат [[Кетрин Зета-Џонс]], [[Рене Зелвегер]] и [[Ричард Гир]].
 
== Приказна ==
Дејствието на филмот се одвива во [[Чикаго]], околу [[1920]] година. Наивната Рокси Харт ([[Рене Зелвегер]]) оди во посета на ноќен клуб каде настапува Велма Кели ([[Кетрин Зета-Џоунс]]), во надеж дека нејзиното момче Фред Касли ќе ѝ најде ангажман како [[ѕвезда]] во [[водвиљ]]от („Сиот тој џез“). По настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг, бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да ѝ помогне да влезе во шоу-бизнисот, во момент на бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос. Двете девојки го привлекуваат вниманието на медиумите, но освен за насловните страници на весниците, тие се борат и за наклоноста на нивниот заеднички [[адвокат]] познатиот Били Флин (го игра Гир). И покрај ова, [[полиција]]та не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук.<ref>Антена, број 841, 8.8.2014, стр. 26.</ref><ref>''Антена'', број 869, 20.2.2015, стр. 20.</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Филмови со Кетрин Зета-Џонс]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:Филмови на Роб Маршал]]
[[Категорија:Добитници на Оскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови снимени во Торонто]]
[[Категорија:Филмови чие дејствие се одвива во Чикаго]]
[[Категорија:Филмови поврзани со смртна казна]]
[[Категорија:Филмови на Miramax Films]]
[[Категорија:Филмски мјузикли]]

Прегледник