Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
}}
 
'''Мизрашкиот хебрејски јазик''' е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Ова е [[јазик]]от на Евреите [[Мизрахи]]јци кои живеат во арапските земји на [[Близок исток|Блискиот исток]]. Од овој [[јазик]] биле преземени некои поими при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хебрејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}
 
{{Семитски јазици}}
{{Хебрејски јазик}}
 
[[Категорија:Семитски јазици]]

Прегледник