Мишнајски хебрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мишнаички хебрејски јазик
לשון חז"ל
Застапен во Израел
Јазично семејство
Писмо Мишнаичка хебрејска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Мишнаичкиот хебрејски јазик е семитски јазик и еден од директните потомци на Библискиот хебрејски јазик кој бил зборуван од страна на евреите по Вавилонскиот плен.