Пунски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пунски
Застапен во Тунис, Мароко, Алжир, јужна Иберија, Либија, Малта
Изумрен I милениум
Јазично семејство
Претходни облици:
феникиски
  • пунски
Јазични кодови
ISO 639-3 xpu
Linguist xpu

Пунскиот јазик е јазик кој спаѓа во групата на семитски јазици. Овој јазик бил зборуван во Картагина во Северна Африка од страна на Пуните како и покрај земјите во Средоземно Море. Се претпоставува дека пунскиот јазик бил биолошка и културна смеса од говорите на Берберите и Феникијците, како и кипарските колонисти.

Поврзано[уреди | уреди извор]