Самарјански арамејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самарјански арамејски јазик
ארמית Arāmît, ܐܪܡܝܐ Ārāmāyâ
Застапен воИзраел, Палестина
ПодрачјеБлизок Исток
ИзумренX век п.н.е.
Јазично семејство
Писмосамарјанска арамејска азбука
Статус
Службен воСамарјани
Јазични кодови
ISO 639-2sam
ISO 639-3sam

Самарјанскиот арамејски јазикјазик кој спаѓа во групата на семитски јазици, односно во западните арамејски јазици што го зборувале Самарјаните. Како говорен јазик исчезнал околу X век п.н.е. Овој јазик бил многу сличен или пак бил еден од дијалектите на староарамејскиот јазик. На овој јазик бил преведен и евангелијата од Библијата.