Средновековен хебрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средновековен хебрејски јазик
Застапен во Шпанија
Јазично семејство
Семитски јазици
Писмо Средновековна хебрејска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Средновековниот хебрејски јазик е семитски јазик и една од формите на современиот хебрејски јазик. Во Златните години на евреиската култура во Шпанија, овој јазик имал големо значење во упортебата му низ верските објекти.