Аморејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аморејски
Застапен воВавилон, Мари и Хармал
ПодрачјеБлизок Исток
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3

Аморејскиот јазик е јазик од групата на северозападните семитски јазици. Ова бил јазикот на Аморејците на Блискиот Исток, односно во периодот кога Аморејците имале важна улога во управувањето со Вавилон, Мари и Хармал во II век п.н.е..