Самарјански хебрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
самарјански хебрејски јазик
Застапен воБлиски исток
Јазично семејство
Писмосамарјанска хебрејска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Самарјанскиот хебрејски јазикјазик кој спаѓа во групата на семитски јазици и во подгрупата на хебрејскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на Самарјаните (Самирати), кои пишуваат со самарјанската азбука.