Академија на хебрејскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 31°46′20.34″N 35°11′54.71″E / 31.7723167° СГШ; 35.1985306° ИГД / 31.7723167; 35.1985306

Академијата на хебрејски јазик (хебрејски: הָאָקָדֶמְיָה לַלָּשׁוֹן הָעִבְרִית, HaAkademya laLashon haIvrit) е основана од страна на израелската влада во 1953 година како "врховен институција за стипендии на јазик хебрејски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]