Академија на хебрејскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Academy of the Hebrew Language.JPG

Академијата на хебрејски јазик (хебрејски: הָאָקָדֶמְיָה לַלָּשׁוֹן הָעִבְרִית, HaAkademya laLashon haIvrit) е основана од страна на израелската влада во 1953 година како "врховен институција за стипендии на јазик хебрејски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]