Прејди на содржината

Етиосемитски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етиосемитски
Географска
распространетост:
Етиопија, Еритреја
Класификација:афроазиски
Гранки:
северноетиопски
јужноетиопски
Генеалогија на семитските јазици

Етиосемитските јазици (етиопски или афросемитски јазици) се јазична група, која, заедно со стариот јужноарапски ја сочинува западната гранка на јужносемитското семејство. Овие јазици се говорат во Етиопија и Еритреја.

Веќе подолго време е прифатена поделбата на етиосемитските јазици на северни и јужни (северноетиопски и јужноетиопски),[1] но во последно време ова е оспорено.[2]

Неодамнешниот труд на Кичен цели дека пресметковните филогенетски анализи укажуваат на тоа дека етиосемитските јазици потекнуват од еден праетиосемитски говор донесен од јужна Арабија пред околу 2800 години, кој потоа набргу се разнообразил во различни јазици во Етиопија и Еритреја.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Cohen, Marcel. 1931. Études d’éthiopien méridional. Paris.
  • Hetzron, Robert. 1972. Ethiopian Semitic: studies in classification. Manchester: Manchester Univeristy Press.
  1. Cohen 1931, Hetzron 1972
  2. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-01-10. Посетено на 2013-03-24.
  3. Филогенетска анализа на семитските јазици укажува дека семејството потекнува од раното бронзено време на Блискиот Исток (англиски)