Хебрејски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хебрејски јазици се група на јазици што се тесно поврзани со хебрејскиот јазик. Јазиците се зборуваат или се зборувале на Блискиот Исток, воглавном околу Израел, Палестина, Јордан и Сирија. Во оваа група на јазици спаѓаат: