Прејди на содржината

Марокански арапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марокански арапски јазик
مغريبي Maġribi
Зборуван во: Мароко
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Семитски јазици
 Северозападни семитски јазици
  Марокански арапски јазик 
Писмо: Арапска збука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3:

Мароканскиот арапски јазикјазик кој спаѓа во групата на семитски јазици и во подгрупата на арапски јазици. Овој јазик се зборува во Мароко од страна на околу 20 000 000 луѓе.