Гафатски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gafat
Застапен воЕтиопија
Изумрен(н.п.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3gft

Гафатски јазикизумрен јазик кој ѝ припаѓал на јужна гранка на етиосемитските јазици, некогаш застапен во поречието на Синиот Нил (Абај) во Етиопија, а потоа и јужно од Гоџам во источниот дел на земјата.[1][2] Бил сроден со харарските и гурашките говори.[3] Постојат многу малку наоди за јазикот. Меѓу позначајните е преводот на Песната над песните направен во XVII или XVIII век кој денес се чува во Бодлиевата библиотека, Оксфорд.

На почетокот од 1840-тите Чарлс Бик составил список од зборови, иако забележал дека „помладите воопшто не го знаат јазикот, а постарите кои велат дека го зборуваат, впрочем воопшто не го владеат“ [4] Волф Леслау ја посетил областа во 1947 г. и по многу труд успеал да најде вкупно четири лица кои сè уште го зборувале јазикот. Во 1960-тите Едвард Улендорф напишал дека јазикот веќе може да се смета за сосема изумрен.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lipinski, Edward. Semitic Languages: Outline of a Comparative Grammar. Peeters Publishers. стр. 89.
  2. The Cambridge History of Africa, Volume 3. стр. 128.
  3. Pankhurst, Richard. The Ethiopian Borderlands. The Red Sea Press. стр. 89. Посетено на 3 December 2016.
  4. Charles T. Beke, "Abyssinia: Being a Continuation of Routes in That Country", Journal of the Royal Geographical Society of London, 14 (1844), p. 41
  5. Ullendorff, Edward. The Ethiopians: An Introduction to Country and People, Second Edition (London: Oxford University Press, 1965), p. 131.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]