Разлика помеѓу преработките на „Општина Сарај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 827 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
== Администрација и политика ==
Во 2017 година, општината имала вкупно 540 вработени, од кои 31 биле вработени во општинската администрација, а останатите во општинските јавни [[Претпријатие|претпријатија]].<ref>„Мора ли Шилегов да прима 101 нов работник, кога на располагање има 7.620?“, ''Скопско Ехо'', бр. 75, 7.6.2018, стр. 4-5.</ref> Градоначалник на општина Сарај е [[Блерим Беџети]] од редовите на [[ДУИ]]. Тој бил избран на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори од 2017 година]] за мандат од четири години. Советот на општина Сарај е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:
 
[[File:Council of Saraj Municipality 2017.svg|thumb|300px|center|{{legend|#3EA5DD|ДУИ: 10 места}} {{legend|#000000|БЕСА: 5 места}} {{legend|#800080|АА: 4 места}}]]
 
== Културни и природни знаменитости ==

Прегледник