Ојтуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ојтуз
Општина
Ојтуз се наоѓа во Романија
Ојтуз
Координати: 46°12′ СГШ 26°37′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 9.687
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Ојтуз (романски: Oituz; унгарски: Gorzafalva) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 9.687 жители. Комуната се состои од шест села. Порано, комуната била позната под името Грозешти.

Наводи[уреди | уреди извор]