Хелеѓу

Координати: 46°21′N 26°45′E / 46.350° СГШ; 26.750° ИГД / 46.350; 26.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелеѓу
општина
Хелеѓу is located in Романија
Хелеѓу
Хелеѓу
Координати: 46°21′N 26°45′E / 46.350° СГШ; 26.750° ИГД / 46.350; 26.750
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]7.291
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хелеѓу (романски: Helegiu) — општина во округот Бакау во Романија, во која живее 7.291 жител.

Моментното село било создадено со припојување на општинатаБратила со општината Хелеѓу како резултат на новата административно-територијална поделба на Романија од 1968 година.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°21′N 26°45′E / 46.350° СГШ; 26.750° ИГД / 46.350; 26.750