Дофтана

Координати: 46°19′N 26°31′E / 46.317° СГШ; 26.517° ИГД / 46.317; 26.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дофтана
општина
Дофтана is located in Романија
Дофтана
Дофтана
Координати: 46°19′N 26°31′E / 46.317° СГШ; 26.517° ИГД / 46.317; 26.517
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]10.928
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дофтана (романски: Dofteana) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 10.928 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°19′N 26°31′E / 46.317° СГШ; 26.517° ИГД / 46.317; 26.517