Прејди на содржината

Панчешт

Координати: 46°13′N 27°4′E / 46.217° СГШ; 27.067° ИГД / 46.217; 27.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Панчешт
општина
Панчешт is located in Романија
Панчешт
Панчешт
Координати: 46°13′N 27°4′E / 46.217° СГШ; 27.067° ИГД / 46.217; 27.067
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]4.311
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Панчешт (романски: Pânceşti) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 4.311 жители. Се состои од осум села.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°13′N 27°4′E / 46.217° СГШ; 27.067° ИГД / 46.217; 27.067