Плопана

Координати: 46°41′N 27°13′E / 46.683° СГШ; 27.217° ИГД / 46.683; 27.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плопана
општина
Плопана is located in Романија
Плопана
Плопана
Координати: 46°41′N 27°13′E / 46.683° СГШ; 27.217° ИГД / 46.683; 27.217
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]3.337
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Плопана (романски: Plopana) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 3.337 жители. Се состои од девет села.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°41′N 27°13′E / 46.683° СГШ; 27.217° ИГД / 46.683; 27.217