Блаѓешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блаѓешт
Општина
Држава Романија
ОкругОкруг Бакау
Население (2002)[1]7.240
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Блаѓешт (романски: Blăgeşti) е општина во округот Бакау во Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Romanian census data, 2002; retrieved on March 1, 2010