Колонешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колонешт
Општина
Држава  Романија
Округ Округ
Население (2002)[1] 2.176
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Колонешт (романски: Coloneşti) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 2.819 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]