Земеш

Координати: 46°35′N 26°25′E / 46.583° СГШ; 26.417° ИГД / 46.583; 26.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Земеш
општина
Земеш is located in Романија
Земеш
Земеш
Координати: 46°35′N 26°25′E / 46.583° СГШ; 26.417° ИГД / 46.583; 26.417
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]5.248
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Земеш (романски: Zemeş) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 5.248 жители. Се состои од две села: Земеш и Болатау.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°35′N 26°25′E / 46.583° СГШ; 26.417° ИГД / 46.583; 26.417