Прејди на содржината

Станишешт

Координати: 46°26′N 27°18′E / 46.433° СГШ; 27.300° ИГД / 46.433; 27.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Станишешт
општина
Станишешт is located in Романија
Станишешт
Станишешт
Координати: 46°26′N 27°18′E / 46.433° СГШ; 27.300° ИГД / 46.433; 27.300
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]4.737
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Станишешт (романски: Stănişeşti) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 4.737 жители. Се состои од единаесет села.

Наводи[уреди | уреди извор]


46°26′N 27°18′E / 46.433° СГШ; 27.300° ИГД / 46.433; 27.300