Саскут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Саскут
Општина
Саскут се наоѓа во Романија
Саскут
Координати: 46°11′ СГШ 27°04′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Бакау
Население (2002)[1] 3.516
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Саскут (романски: Sascut) е општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 10.167 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]