Гимеш-Фагет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гимеш-Фагет
општина
Гимеш-Фагет is located in Романија
Гимеш-Фагет
Гимеш-Фагет
Координати: 46°35′N 26°4′E / 46.583° СГШ; 26.067° ИГД / 46.583; 26.067
Држава Романија
ОкругБакау
Население (2002)[1]5.340
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Гимеш-Фагет (романски: Ghimeş-Făget; унгарски: Gyimesbükk) — општина во округот Бакау во Романија, во која живеат 5.340 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°35′N 26°04′E / 46.583° СГШ; 26.067° ИГД / 46.583; 26.067